Víte, že moderní umělci se k výrobě svých děl inspirují také magnety? Zjistěte, kteří umělci tvoří svá díla s využitím neodymových magnetů a jak taková umělecká díla vypadají. Vybrali jsme pro vás pár zajímavých ukázek magnetických děl. Jak si takovou dekoraci můžete také pomocí magnetů vytvořit? Čtěte v článku.
1 – Tasha Lewis – Magnetičtí motýli
Umělkyně Tasha Lewis vytvořila 2000 magnetických motýlů. Díky neodymovým magnetům se motýli dají snadno přichytit k feromagnetickému povrchu. Tasha pro svůj projekt SWARM NYC instalovala motýly v ulicích New Yorku, Chicaga a Indianapolis.
Tasha Lewis, Swarm NYC
2 – Eske Rex – Proti gravitaci
Kodaňský umělec Eske Rex vytvořil dílo, které vypadá, jakoby na něj nepůsobila gravitační síla. Jednoduchý design bez přebytečných prvků dodává na prostorovosti a divákovi pomáhá soustředit se jen na materiál, ze kterého je magnetické dílo vyrobené.
Measuring Space 06, Eske Rex
3 – Bruce Gray – Magnetická socha
Sochař Bruce Gray z Los Angeles sestrojil magnetickou sochu, která má v kruhovém rámu a na koncích kabelů silné neodymové magnety. Pomocí magnetické síly zůstávají magnety stále na stejném místě.
Bruceovy magnetické plastiky se objevily i v sérii filmů Austin Powers.
Suspension, Bruce Gray
4 – Sachiko Kodama – Ferrofluidní socha
Magnetické umění lze také provádět s magnetickou kapalinou ferrofluid, o které jsme psali v článku Ferrofluid – tajemná pohybující se kapalina.
S ferrofluidem pracuje japonská umělkyně Sachiko Kodama. Svůj projekt dynamického pohybu kapalin pojmenovala „Protrude, Flow“.
Ferrofluidní socha od Sachiko Kodama, Exhibition at Seikado Gallery (Kyoto)
5 – Magnetic street art
Co je magnetic street art? Magnetic street art, neboli magnetické pouliční umění, je umění s využitím silných magnetů v ulicích měst. Předměty s magnetem umělci připevňují k feromagnetickému povrchu, například k železným garážovým dveřím, sloupům či kovovým plotům.
Výhodou magnetického pouličního umění je, že se objekty, ke kterým jsou předměty přichycené, nepoškodí. Navíc lidé mohou předměty lehce přesouvat z místa na místo.
Mobilita je součástí myšlenky projektu pouličního umělce Hego, který v ulicích rozvěšuje dřevěné výřezy ve tvaru lidských rukou nebo obličejů. Na zadní straně desky je vzkaz pro kolemjdoucí, že mohou přemístit předměty kamkoliv jinam.
Magnetic street art, Hego
Chcete si vyrobit také takovou magnetickou dekoraci?
Máte-li chuť, vytvořte si podobnou pouliční dekoraci z magnetů. Z překližky vyřízněte libovolný tvar, brusným papírem obruste ostré hrany. Doprostřed desky přišroubujte neodymový magnetický úchyt. Přední stranu překližky natřete lepidlem a přilepte vytištěný motiv. A máte hotovo.
Podívejte se na video, jak s takovou magnetickou pouliční dekorací zacházet.
Objevte další magnetické zajímavosti na blogu Unimagnet.