Při obrábění se dnes ve strojírenské výrobě stále více používají magnetické upínače, které slouží k upínání feromagnetických obrobků na frézkách, bruskách nebo soustruzích. Co jsou magnetické upínače, jaké mají výhody a které typy existují? Zjistěte více v článku.
Co jsou magnetické upínače a k čemu se hodí
Magnetické upínače se používají k upnutí feromagnetických obrobků na bruskách, frézkách, vrtačkách, hoblovkách, soustruzích nebo při leštění. Využívají se rovněž při manipulaci s feromagnetickým materiálem, kde slouží jako přídržná nebo nosná zařízení.
Oproti mechanickým, hydraulickým nebo pneumatickým upínačům mají magnetické upínače několik výhod. Jsou jednoduché na ovládání, rychlé a zvládnou upnout několik obrobků najednou.
Jak magnetické upínání funguje? Uvnitř upínače jsou permanentní magnety. Magnety vytváří nad upínačem magnetické pole, díky kterému se obrobek v upínači udrží.
Typy magnetických upínačů
Existují tři typy magnetického upínání.
1) Permanentní magnetický upínač
Upínač obsahuje permanentní neodymové magnety. Zařízení zapnete a vypnete ručně pomocí pákového ovladače. Když je upínač vypnutý, magnetické pole je uzavřené uvnitř upínače. V zapnutém stavu je nasměrováno přes pólovou desku do upínaného obrobku.
Výhodou permanentního upínače je, že se magnety nezahřívají. Má však jednu nevýhodu – obrobky, které si po sejmutí z upínače uchovají zbytkový magnetismus, je třeba odmagnetovat.
Magnetické upínače se od sebe liší tvarem, rozestupem pólů a upínací silou.
Například permanentní obdelníkový magnetický upínač NEORACK 2040 se hodí pro přesné a rychlé upnutí dílů určených k vrtání, hoblování nebo frézování. Jeho upínací síla je 120 N / cm2 a rozestup pólů 4 mm.
Magnetický upínač NEOMAX 100 je vhodný pro přesné a rychlé upnutí malých a tenkých dílů. Má upínací sílu 80 N / cm2 a rozestup pólů 2 mm.
2) Elektromagnetický upínač
U elektromagnetického upínače magnetické pole vytvářejí cívky napájené stejnosměrným proudem, které jsou elektromagnetem.
Elektromagnetický upínač je závislý na vnějším zdroji energie. Pokud elektrický proud odpojíte, magnetické pole zaniká a dojde k poklesu magnetické síly. Z tohoto důvodu může být takový upínací systém nebezpečný, protože pokud dojde k výpadku energie, může se obrobek utrhnout.
3) Elektropermanentní magnetický upínač
Elektropermanentní upínač spojuje výhody výše uvedených dvou typů upínačů. Magnetický obvod tvoří permanentní magnety a soustava cívek, které spolu s řidící elektronikou zajišťují zapínání a vypínání magnetické desky.
Elektropermanentní magnetické upínače jsou bezpečné. Při výpadku elektrické energie obrobek drží díky permanentnímu neodymovému magnetu, takže nehrozí odpadnutí obrobku. Elektrický proud se využívá jen k zapnutí a vypnutí desky.
Navíc můžete opačně orientovaným energetickým impulsem celý upínací systém včetně obrobku odmagnetovat.
Podívejte se ve videu, jak fungují elektropermanentní upínače:
Sledujte další magnetické zajímavosti na blogu Unimagnet.