Jak jsou magnety odolné, pro jaké podmínky jsou různé typy magnetů určené? Existují i nějaké odolnější magnety? Podívejte se a vyberte pro své použití ten správný magnet.
Permanentních magnetů, které fungují bez elektřiny, je mnoho typů. Odlišují se hlavně složením materiálů, z nichž jsou vyrobené a povrchovou úpravou. Podle toho jsou, anebo naopak nejsou určené pro dané prostředí a použití. Magnetický rádce vám pomůže vybrat si ten správný magnet.
A) Permanentní magnety podle odolnosti vůči vlhkosti
1) Poniklované neodymové magnety (NdFeB) jen do interiéru
Neodymové magnety, nazývané také zkráceně neodymy, jsou nejsilnější, běžně dostupné magnety s dobrým poměrem ceny a výkonu. Jsou vyrobené ze směsi neodymu, železa a boru, případně příměsí dalších látek. Dají se velice silně magnetizovat, což je jejich velkou výhodou. Jelikož však obsahují železo, při působení vlhkosti korodují.
Proto výrobci neodymové magnety opatřují povrchovou úpravou, nejčastěji poniklováním či pozinkováním. Neodymové magnety bez povrchové úpravy nejsou na trhu běžně v nabídce.
Poniklování a pozinkování neodymovým magnetům zajišťuje základní odolnost. Neodymy jsou ale zároveň docela křehké. Pokud dojde k nárazu do magnetu a odštípnutí kousku ochranné vrstvy, magnet začne korodovat, a to hlavně ve venkovním prostředí.
Pro běžná použití v interiéru však povrchová vrstva niklu nebo zinku plně postačuje.
Na dekorační účely, například pro magnetické kuličky stavebnice NeoCube, výrobci některé magnety navíc opatřují slabou vrstvou stříbra, zlata nebo magnety upravují barevně.
Podívejte se na všechny povrchové úpravy silných magnetů určených do interiéru.
2) Feritové, keramické magnety ven i bez úpravy
Než došlo k rozšíření používání neodymových magnetů, byly k dispozici především jen feritové magnety, označované také jako keramické magnety. Jsou vyrobené z keramických oxidů – feritů. Mezi základní suroviny pro jejich výrobu nejčastěji patří oxid železitý a uhličitan stroncia.
Velkou předností feritových magnetů je odolnost vůči vlhkosti a korozi, a to i bez povrchové úpravy. Keramické magnety se dají používat i venku. Avšak jsou magneticky mnohem slabší než neodymové magnety.
3) SmCo magnety odolné vnějším vlivům
Podobně, jako feritové magnety, odolají vnějším vlivům a korozi i bez ochranné povrchové vrstvy také samarium-kobaltové magnety – SmCo magnety. Navíc se dají silněji magnetizovat než keramické magnety, ale zase jsou dražší.
4) Neodymové magnety se speciální úpravou do exteriéru
Potřebujete-li použít neodymy ve venkovním prostředí, vyberte si neodymové magnety do exteriéru se speciální úpravou teflonem, pogumováním nebo poplastováním.
Teflonová vrstva (PTFE) je voděodolná a zároveň otěruodolná. Může být na neodymový magnet nanesená přímo, anebo pro zvýšení odolnosti výrobci na magnety aplikují teflon v kombinaci se zinkem (Zn-PTFE).
Zapouzdřené pogumované magnety se dají také využít i v exteriéru. Jejich menší nevýhodou je mírné zmenšení magnetické síly, jelikož vrstva pryže bývá silnější než vrstvy jiných povrchových úprav. Kromě vodotěsnosti mají pogumované magnety i jiné přednosti. Pryžová povrchová vrstva magnetu chrání nosný podklad před poškrábáním a také mírně zvyšuje přídržnou sílu, hlavně po přicvaknutí na diagonální a vertikální plochu.
Třetím typem vodotěsných magnetů jsou neodymové magnety zapouzdřené v plastu. Tím bývá termoplastický polymer ze skupiny polyolefinů – polypropylen (PP) nebo amorfní termoplastický průmyslový kopolymer akrylonitrilbutadienstyren (ABS plast). Podmínkou je úplné zapouzdření magnetů.
V některých případech povrchová úprava plastem slouží spíš jen pro zvýšení odolnosti proti nárazu a barevnému odlišení – například u kancelářských magnetů.
Prozkoumejte i další povrchové úpravy magnetů pro použití v exteriéru.
B) Permanentní magnety podle odolnosti vůči vysoké teplotě
Jak jsou na tom magnety s odolností vysokým teplotám?
1) Neodymové magnety vydrží vysokou teplotu od 80 do 240 °C
Běžné neodymové magnety, které jsou nejprodávanější, mají maximální pracovní teplotu 80 °C. Poznáte je podle toho, že za označením typu magnetu není žádné písmeno. Neodymy odolnější vyšším teplotám mají na konci označení uvedený identifikační znak, jedno nebo dvě písmena. Označují maximální pracovní teplotu magnetu:
๏ N nebo bez označení max. 80 °C.
๏ M max. 100 °C
๏ H max. 120 °C
๏ SH max. 150 °C
๏ UH max. 180 °C
๏ EH max. 200 °C
๏ AH max. 240 °C
Například KT-7.5-04-Zn N33UH označuje neodymový magnetický kotouč o průměru 7,5 mm, výšce 4 mm, s povrchovou úpravou pozinkováním, s vnitřní magnetickou energií 33 MegaGaussOersted (MGOe), s maximální pracovní teplotou 180 °C.
2) Feritové keramické magnety pro teploty do 250 °C
Keramické feritové magnety jsou na tom s teplotní odolností lépe než neodymové magnety. Dají se používat až do teploty 250 °C.
3) Samarium-kobaltové SmCo magnety pro maximální teplotu do 300 °C
Samarium-kobaltové SmCo magnety patří mezi magneticky silné magnety. Pracovní teplotu mají do 250–300 °C, podle konkrétního typu. Ale podobně jako neodymové magnety jsou také křehké, mohou se štěpit a jsou méně odolné pnoucím silám.
Jejich výhodou je dobrá odolnost vůči korozi a působení vnějšího demagnetizačního pole. Hodí se pro elektromechanické aplikace a vědci je používají i v kosmu.
4) Speciální AlNiCo magnety pro teploty až do 450 °C
AlNiCo magnety jsou vyrobené ze slitiny hliníku, niklu, kobaltu, železa, někdy i titanu a mědi. Jejich pracovní teplota je do 450 °C, navíc odolávají účinkům kyselin a rozpouštědel, jsou pevnější než neodymové magnety, ale mají o něco menší magnetickou sílu. Ta je však stále mnohem vyšší než u feritových magnetů. AlNiCo magnety jsou o dost dražší než například levné feritové keramické magnety.
C) Permanentní magnety podle odolnosti vůči tlaku
Dalším z kritérií, podle kterých magnety vybírat, může být odolnost vůči nárazům a tlaku.
1) Běžné magnety jsou křehké
Neodymové magnety (NdFeB) s běžnou povrchovou úpravou niklováním či zinkováním patří mezi méně odolné. Podobně na tom jsou samarium-kobaltové (SmCo) magnety, o něco lépe tlaku a nárazu odolají AlNiCo a feritové magnety.
2) Plast i pryž chrání před nárazy
3) Nárazuodolné magnety v ocelovém pouzdře
Pokud potřebujete magnety zakomponovat například do magnetických držáků nářadí, náčiní, dveřních zarážek a dalších aplikací, kde dochází k nárazům, je lepší použít magnetické úchyty.
Jedná se o silné neodymové magnety, které jsou zapouzdřené v odolném ocelovém pouzdře, pro větší odolnost poniklované. Výhodou jsou různé možnosti uchycení, kd dispozici varianty magnetických úchytů s vnějším i vnitřním závitem, magnetické háky, magnetické držáky s okem.
Existují dokonce i voděodolné pogumované magnetické úchyty, které se řadí mezi nejodolnější.
Potřebujete-li poradit s výběrem magnetů pro nějaké specifické použití, můžete se inspirovat také na našem magnetickém blogu Magnetik.cz, anebo nám napsat.
Podívejte se na další tipy pro využití magnetů v rubrice Magnetický rádce.