U magnetů uvádíme magnetickou sílu. Proč magnety uvedenou zátěž neudrží vždy? Čím se odlišuje přídržná a smyková síla magnetů? Zjistěte o magnetické síle více, ať si můžete pro zamýšlené použití vybrat správný magnet.
„Uvádíte u magnetu magnetickou sílu 10 kg. Ale když jsem magnet přicvakl k plechu na stěně, maximální hmotnost neudržel. Jak je to možné?“
Takto nějak znějí otázky, které nám občas od zákazníků přicházejí.
Magnetická síla v kg nebo v N?
Pokud fyzice dobře rozumíte, asi víte, že magnetickou sílu bychom správně měli u magnetů uvádět v newtonech – N. Záměrně ji však trošku nepřesně uvádíme v kilogramech – kg. Přistoupili jsme k tomu z důvodu, aby byl údaj o magnetické síle srozumitelnější široké laické veřejnosti.
Kolik magnet „udrží“ newtonů totiž skoro nikomu nic neřekne. Kolik udrží kilogramů, to už je pochopitelnější lépe.
Pro upřesnění: 1 kg zátěže odpovídá síle 9,81 N.
Adhezivní, přídržná či smyková magnetická síla
Magnetickou sílu u magnetů zobrazujeme pro optimální podmínky, pro přídržnou neboli adhezivní či adhezní sílu, působící kolmo ke styčné ploše. V takovém případě totiž magnety na podkladu drží nejlépe.
V praxi to znamená, že magnetická síla bude největší, pokud magnet přicvaknete třeba ke stropu na ocelovou traverzu, tak aby magnet směřoval dolů k zemi.
Proč se magnetická síla mění v závislosti na směru?
Jestliže magnet přicvaknete na svislou plochu, například na ocelový plech na stěně, anebo na dvířka ledničky či plechové skříně, magnetická síla bude menší. Záleží to i na dalších faktorech.
V případě umístění magnetu na svislou plochu totiž zpravidla působí také síla smyková. Ta se zvětšuje nebo zmenšuje podle toho, jak velké tření mezi magnetem a nosným, vertikálním podkladem je.
Jestliže lesklý poniklovaný magnet přicvaknete na vyleštěný plech, nebude na něm držet tak dobře, jako kdyby měl magnet protiskluznou povrchovou úpravu, například pogumování.
Nicméně vrstva pryže na pogumovaném magnetu je o něco silnější než samotná vrstva poniklování. Magnet je pak od nosného podkladu kousek dál, čímž se přídržná síla zase trošku mění.
Jak testujeme magnetickou sílu
Magnetickou sílu u magnetů testujeme na ocelové leštěné desce z materiálu S235JR o tloušťce 10 mm, který je považovaný za optimální z běžně dostupných ocelí.
Takto testujeme sílu u všech magnetů, s výjimkou břemenových magnetů, kde používáme silnější materiály.
Pokus: Zjistěte rozdíl v síle magnetu
Jak lépe rozdíl mezi přídržnou a smykovou silou pochopit? Vyzkoušejte si to. Přicvakněte neodymový magnet na dvířka ledničky.
a) Uchopte magnet a tahem k sobě jej od plochy ledničky sejměte.
b) Přicvakněte magnet znovu na ledničku. Teď magnetem jen posuňte po dvířkách ledničky nahoru nebo dolů.
V jakém případě se dalo magnetem snáze posunout? Pravděpodobně ve druhém případě, jelikož ve smyku pokovené magnety na hladkých dvířkách ledničky nedrží tak dobře.
Pokud by však byla na ledničce nalepená tenká protiskluzná fólie, jejich posunutí už by bylo mnohem těžší.
Stejně to funguje i v jiných případech, nejen u magnetů. Posunutí naloženou kartonovou krabicí po hladké podlaze jde o dost snáze než po chlupatém koberci, kde je tření mnohem větší.
Magnetická síla na kolmé ploše může být jen 15–25 %
Jaký je rozdíl mezi magnetickou silou, pokud působí kolmo na plochu a v případě boční smykové síly?
Záleží, na jaký povrch magnet přicvaknete, jakou bude mít tloušťku kovový, železný či ocelový podklad a také, jakým způsobem magnet používáte.
Drží magnet jen dokumenty na magnetické tabuli, anebo se jedná o magnetický háček, který je přicvaknutý na boku ledničky a je na něm zavěšený sáček s luštěninami?
Pamatujte na to, že síla magnetu, je-li zatížený rovnoběžně s plochou podkladu, činí pouze 15–25 % uváděné magnetické síly magnetu.
Srovnání magnetické síly v praxi
Přicvaknete-li magnetický úchyt se závěsným okem KRO-25 na spodní stranu ocelové traverzy, aby oko směřovalo dolů k podlaze, a zavěsíte na něj nějaký předmět, bude přídržná síla v optimálním případě zmíněných 30 kg. Můžete tak na oko magnetu zavěsit i těžší předměty.
Podobnou sílu magnet bude mít, pokud zatěžovací síla působí kolmo na plochu, i když je magnet umístěný na svislé ploše. Taková situace například nastane, když k závěsnému oku přivážete lanko a napnete jej směrem kolmo k magnetu a podkladové ploše.
Jestliže stejný magnetický úchyt se závěsným okem KRO-25 přicvaknete na svislou plochu, přičemž na závěsné oko volně zavěsíte nějaký předmět, bude přídržná síla „jen“ 15–25 %, tedy 4,5–7,5 kg. Po přicvaknutí k boku ledničky nebo na ocelovou zárubeň dveří tak magnet udrží pouze o dost lehčí předmět než v předchozích případech.
Podle plánovaného využití a umístění magnetu je tedy třeba zvolit vhodné rozměry magnetu a jeho magnetickou sílu.
4 tipy, jak zvýšit přídržnou sílu při umístění magnetu na svislé ploše
Už jsme zmiňovali, že jak těžký předmět magnet na svislé ploše udrží, než sklouzne, závisí na více faktorech. Přídržnou sílu tak můžete zvýšit, když některý z nich upravíte. Jak docílit, aby magnet nebo magnetický úchyt lépe držel?
1) Přicvakněte magnet na silnější feromagnetický materiál
Magnet bude mnohem lépe držet na feromagnetickém materiálu s větší tloušťkou. Pevněji se udrží na silné traverze než na slabém plechu dvířek ledničky.
2) Zvyšte tření magnetu o podklad
Jestliže na styčnou plochu magnetu nasadíte pryžovou krytku, zvýší se tření a magnet bude držet lépe. Udrží těžší předmět, než sklouzne. Ovšem je třeba pamatovat na to, že pryž magnet od nosného podkladu trošku oddálí, čímž se magnetická síla zase o něco zmenší.
3) Použijte pogumovaný magnet
Místo nasazování pryžové krytky můžete použít pogumované magnety nebo pogumované magnetické úchyty. Drží na svislé ploše pevněji, jelikož tření je vyšší.
4) Zkuste magnet přicvaknout na drsnější či naopak hladší povrch
Na různých materiálech s různou strukturou drží magnety různou silou. Vyzkoušejte je přicvaknout na různé podklady.
Ať vám magnetická síla dobře slouží!