Slabší magnety, dají-li se dobře uchopit, jdou od sebe oddělit docela snadno. Ale jak od sebe oddělit silnější magnety? A jak je potom zase bezpečně spojit? Podívejte se v dalším díle seriálu Magnetický rádce.
Proč je těžké od sebe oddělit dva silné magnety
Proč je těžké od sebe oddělit dva či více secvaknutých neodymových magnetů? Protože mají velkou magnetickou sílu a navíc jsou poměrně křehké. Nelze je tedy uchytit třeba do Siko kleští. Pokud totiž neodymový magnet kleštěmi silně stisknete, kousek se odštípne nebo celý magnet praskne.
Totéž platí pro případ, když k sobě chcete dva silné neodymové magnety spojit. Posunete-li je k sobě, secvaknou se tak rychle a s takovou razancí, že mohou prasknout.
Povrch neodymových magnetů tvoří většinou ochranná vrstva niklu či zinku, která je velice tenká. V případě poniklování je to jen 10–20 μm, u zinkovaných magnetů tvoří ochranná vrstva tloušťku dokonce pouze 4–10 μm.
Poplastované a pogumované magnety jsou odolnější.
Podívejte se také na další povrchové úpravy magnetů.
Jak od sebe oddělit silné neodymové magnety
U oddělování neodymových magnetů je důležité postupovat opatrně, ničím do nich nebouchat, žádným tvrdým nástrojem či náčiním je nesvírat pod tlakem.
1) Oddělení menších a středně velkých neodymových magnetů přes hranu stolu
Asi nejjednodušší možností, jak od sebe dva menší a středně velké magnety oddělit, je přes hranu stolu.
Umístěte secvaknuté magnety bokem na hranu stolu, aby spojovací spára mezi magnety byla umístěná přesně za hranou stolu. Jednou rukou pevně držte část magnetů na stole, druhou zatlačte opatrně dolů podél hrany stolu.
Postupujte opatrně a oddělený magnet umístěte do větší vzdálenosti, ať se k sobě magnety zase nepřicvaknou.
Je vhodné použít pevný stůl, vyrobený z pevného materiálu, který má hranu „ostrou“, nikoliv zaoblenou. Lepší je využití stolu v pracovně nebo dílně než konferenční stolek z měkkého dřeva, který můžete poškodit. Vhodný není ani ocelový stůl, k němuž se magnety přicvaknou.
2) Oddělení větších a velkých magnetů pomocí separátoru
Oddělení větších, velkých i velice silných magnetů už není přes hranu stolu možné. Pro tento účel si pořiďte či vyrobte separátor magnetů, jako je například na videu níže.
Konstrukce separátoru je jednoduchá. Jednu část tvoří dřevěná lať s výřezem, k níž je pomocí šroubu připevněná druhá část s pákou.
Pozor: při práci s hodně silnými magnety vždy používejte ochranné rukavice!
Do výřezu separátoru umístěte spojené magnety, aby byla spára přesně za hranou. Vrchní část sklopte dolů a přicvaknutý magnet oddělte. Postupujte opatrně a oddělený magnet umístěte do větší vzdálenosti, ať se k sobě magnety zase nesecvaknou.
Tímto způsobem se dají oddělit i větší a hodně silné magnety, záleží na rozměrech vyrobeného separátoru.
3) Oddělení silných magnetů přicvaknutých k železu či oceli
Jak postupovat, pokud je magnet přicvaknutý k ocelovému sloupu, traverze nebo jiné konstrukci a nedá se tak umístit do separátoru magnetů? V tomto případě si můžete pomoci dřevěným klínkem či klínem.
Pracujte v ochranných rukavicích. Vložte pod místo s magnetem deku nebo jinou měkkou podložku, aby se magnet pádem na zem nezničil.
Umístěte dřevěný klínek do spáry mezi magnetem a nosným povrchem. Opatrně na klínek klepejte třeba dřevěnou palicí. Klínek se dostane do spáry a magnet se tak oddělí a spadne na připravenou měkkou podložku.
4) Jak bezpečně spojit dva silné neodymové magnety
Dřevěný klínek se vám hodí i pro případ spojení dvou silných neodymových magnetů k sobě. I v tomto případě raději pracujte v ochranných rukavicích.
Ještě před zahájením spojování doporučujeme ověřit, zda k sobě spojujete magnety opačnými póly.
Pokud by k sobě byly magnety natočené stejnými póly, odpuzovaly by se nebo by mohlo dojít k nekontrolovanému a rychlému otočení horního magnetu a jejich secvaknutí k sobě.
Může se hodit: Jak zjistit magnetický pól magnetu kompasem, buzolou i miskou s vodou
Postup šetrného spojení magnetů je jednoduchý:
- Položte jeden magnet na stůl nebo jinou pracovní plochu.
- Na magnet položte dřevěný klínek.
- Na klínek položte druhý magnet a opatrně jej posunujte po klínku dolů ke druhému magnetu. Pomalu se přicvaknou k sobě.
Při skladování doporučujeme magnety prokládat distančními podložkami, tak jak vám zřejmě dorazily z e-shopu. Zabráníte tím poškození magnetů.
Sledujte další magnetické tipy a postupy v rubrice Magnetický rádce.