Jak odolné jsou magnety? Jak které. Neodymové magnety jsou křehké a nárazem či tlakem se mohou rozbít, odštípnout. Podívejte se, co se stane, když dojde k nárazu magnetů.
Neodymové magnety mají velkou magnetickou sílu. Udrží mnohonásobek své hmotnosti. Jsou vyrobené ze směsi neodymu, železa, boru (NdFeB), případně dalších příměsí, přesněji se jedná o Nd2Fe14B. Jsou hodně tvrdé, vypadají jako vyrobené z lesklého, tažného kovu. Avšak jsou docela křehké.
Proč jsou magnety křehké?
Křehkost je přirozená vlastnost silných magnetů. Navenek vypadají kovově, celistvě a pevně. To, co však na povrchu magnetů vidíte, je jen tenká povrchová úprava magnetů niklem, zinkem, mědí, u vodotěsných magnetů teflonem, plastem či pryží.
Jelikož neodymové magnety obsahují železo, povrchová vrstva je chrání před korozí. V případě použití povrchové pryže chrání rovněž podklad, k němuž magnet přicvaknete, například před poškrábáním a také zvyšuje tření, přídržnou sílu magnetů na svislé ploše.
Ochranná povrchová vrstva má tloušťku jen már mikrometrů (μm). Ochrání magnet před vlivy vnějšího prostředí, ale už ne před zvýšeným tlakem nebo nárazem.
Neodymové magnety jsou vyrobené sintrováním, spékáním prachu
Pro lepší pochopení menší odolnosti magnetů vůči tlaku a nárazům stručně popíšeme, jak jsou vlastně vyrobené. Nejčastěji vznikají sintrováním neboli spékáním prášku. Ten je rozemletý z hutních polotovarů kovů, z nichž jsou magnety vyrobené.
Po následném slisování ve formách a nanesení ochranné povrchové vrstvy dochází k finální magnetizaci v magnetizérech. Jak fungují, popíšeme někdy příště.
Čím slabší materiál, tím křehčí magnet
Nejvíce jsou k prasknutí náchylné magnety ty nejtenčí, hlavně magnety s otvorem a magnetické kruhy s tenkou stěnou materiálu, například KV-40-10-05-N se dvěma otvory pro šroub se zápustnou hlavou.
Je důležité tenké neodymové magnety k sobě spojovat opatrně.
Magnety jsou tvrdé, ale křehké
Stručně a laicky řečeno jsou magnety vyrobené z lisovaného a spečeného kovového prachu. Jsou sice tvrdé, ale také křehké. Když vám magnet upadne na tvrdou zem, může se rozpadnout nebo dojde k odštípnutí kousku magnetu.
Stejné nebezpečí hrozí v případě nárazu magnetů o sebe či během rychlého a silného přicvaknutí na nosný podklad.
Magnety se zpravidla rozpadnou také při pokusu o rozříznutí magnetu a vrtání.
Neodymové magnety jsou vlastnostmi více podobné spíš keramice než kovům, i když na první pohled vypadají jako celokovové.
Potřebujete odolnější magnety? Použijte magnetické úchyty
Jak poškození magnetů předejít? V případě potřeby použití silných magnetů například pro výrobu magnetického držáku nářadí raději použijte odolnější magnetické úchyty. Jedná se o silné neodymové magnety, které jsou rovněž opatřené povrchovou úpravou proti korozi. Navíc jsou ale zapouzdřené do pevného ocelového pouzdra. Magnet chrání před mechanickým poškozením či nárazy a také zesiluje magnetickou sílu.
Magnetické úchyty pořídíte v mnoha rozměrech, tvarech, magnetických silách, s různými možnostmi uchycení. Využít můžete magnetické kruhové úchyty s otvorem k přišroubování, kvádrové úchyty nebo třeba úchyty se závitovým čepem i jiné typy.
Kde najít další informace o magnetech
Podívejte se také na další informace o magnetech v seriálu Magnetický rádce nebo na blogu Magnetik.