Plastové i plechové popelnice na ulicích před domy tvoří mnohdy nevzhledný kolorit měst i venkova. Proto je lidé schovávají do přístřešků a boxů na popelnice. Avšak nejprve otevřít box a pak ještě popelnici je zdlouhavé. Navíc bývá v druhé ruce odpadkový koš. Se zajímavým řešením přišel profesor inženýr Leonard Hobst. Podívejte se, jak zvedání víka boxu i popelnice vyřešil pomocí neodymových magnetických háčků.
Pan profesor nám zaslal zpracovaný popis svého nápadu, v němž využil magnety od nás. Připojujeme jeho původní text, jen s mírnými redakčními úpravami.
Popelnice před domy kazí vzhled ulic
Plastové popelnice umístěné před domy tvoří mnohdy nevzhledný kolorit našich měst. Jedním z možných řešení je využití boxů na popelnice, u kterých se však projevuje problém se zajištěním současného otevírání víka boxu a víka popelnice. Zhotovitelé uvedeného boxu na popelnici to vyřešili chybně a právě využití permanentních magnetů se jeví jako jednoduché a rychlé řešení tohoto problému.
Popelnice na směsný odpad a plasty jsou součástí našeho bydlení ve městech a vesnicích. Většinou jsou tvořené 240l plastovými nádobami, popelnicemi, které stojí v blízkosti obytných domů. Jsou nezbytností pro chod domácností a podniků, ale většinou netvoří pohledově pěkné zákoutí před domy.
Využití boxů na popelnice pro jejich zakrytí
Jednou z možností zlepšení okolí bytových domů je umístit popelnice do speciálních boxů, přístřešků na popelnice, ze kterých pak bývají na ulici vyjmuté pouze při svozu komunálního odpadu.
Při hledání vhodných boxů pro 4 popelnice, umístěné před vstupem do obytného domu, jsem na jednom z internetových obchodů narazil na boxy nazvané „STILISTA“ pro umístění 4 popelnic. Měly se vyznačovat tím, že víko boxu a popelnice se zvedají současně – synchronně.
Nabízené boxy jsem tedy objednal a do týdne byly v pořádku doručené. Umístění boxů vyžadovalo jisté stavební úpravy, které montáž boxů zpozdily.
Po sestavení boxů a umístění popelnic vznikla před domem pěkná sestava, která příchozí neruší pohledem na poměrně jinak nevzhledné popelnice.
Byl jsem zvědav, jak je vyřešené propojení víka boxů s víkem popelnice, které se mají synchronně otevírat. Dost mě však provedení zklamalo, neboť propojení bylo zajištěné lanky kolem úchopů popelnic, zakončených karabinkou ve víku boxu.
Lepší řešení? Použití permanentních magnetů
Uvědomil jsem si, že takto to fungovat nebude, neboť pracovníci SAKO (Svoz směsného komunálního odpadu), kteří v časných ranních hodinách s popelnicemi manipulují, nebudou mít na odpojování karabinek čas.
Po prvním svozovém dni nebyly dvě popelnice vyvezené vůbec a u třetí se lankové propojení ztratilo i s karabinkou.
Toto propojení je tedy nutné uskutečnit jinak. Jako nejvhodnější řešení se mi jevilo aplikování permanentních magnetů. V rámci uzavírání skříněk hasicích přístrojů a připevňování různých lišt v domě jsem měl v dílně celou řadu permanentních magnetů.
Před pár lety jsem z nabídky magnetů zakoupil i sadu deseti silných magnetických háčků, které jsem si opatřil jako rezervu pro případ potřeby.
Sada obsahovala tyto magnetické úchyty:
- 4 magnetické háčky KRH-16, průměr 16 mm, síla cca 10 kg,
- 4 magnetické úchyty s háčkem KRH-20, průměr 20 mm, síla cca 16 kg,
- 2 magnetické háky KRH-25, průměr 25 mm, magnetická síla cca 30 kg.
Nyní jsem uvážil, že právě tato sada by se dala využít pro mobilní propojení obou vík. Pro zachycení víka popelnice jsem „pod karabinkou“ vyvrtal do víka popelnice otvor průměru 8 mm a umístil do něj 8mm šroub s šestihrannou hlavou.
Tip: 10 silných magnetických háčků ve výhodné sadě
Maticí s podložkou jsem ho dotáhl ze spodní strany víka. Předpokládal jsem, že využiji 4 magnety KHR-16. Při několika pokusech jsem však zjistil, že i když jejich magnetická síla je 10 kg, při otevírání horního víka nejsou tažené ale „ohýbané“ a občas se předčasně uvolňovaly od víka popelnice.
Odzkoušel jsem tedy magnetické háčky KHR-20, u kterých je uvedená magnetická síla 16 kg. Tato sestava bezchybně vyhověla.
Podívejte se: Přídržná vs. smyková síla magnetů – kolik kg magnety udrží?
Neodymové magnety a úchyty se hodí do každé domácnosti
Sady permanentních magnetů či magnetických úchytů různého provedení jsou nezbytnou součástí každé domácnosti nebo dílny pro zabezpečení chodu bytového domu. Jejich využití je všestranné a dají se aplikovat i v případech, kdy výrobce zařízení chybně řeší jeho funkčnost.
Jako příklad jsem uvedl boxy na popelnice, kdy lankové propojení mezi víkem boxu a víkem popelnice se ukázalo jako naprosto nevhodné, zatímco propojení vík permanentními neodymovými magnety je již dva měsíce v provozu a popsané řešení je naprosto bezchybné.
Odepnutí mechanismu otevírání je velice rychlé a nijak nebrání bezproblémovému vývozu odpadu z popelnic.
Autor vylepšení a textu:
Prof. Ing. Leonard Hobst, CSc., Brno,
e-mail: leonard.hobst@vut.cz
Podívejte se i na další tipy využití magnetů od našich zákazníků.