Magnety a magnetická pole jsou pro lidi zajímavé od nepaměti. Neslouží už jen pro zábavné experimenty s kompasem nebo jednoduché školní pokusy. Díky pokročilé technologii, kterou nosí skoro každý v kapse, můžete magnetickou sílu zkoumat a využívat snadno i v běžném životě – stačí mít po ruce chytré zařízení. Moderní mobilní aplikace dokáží využít magnetometr integrovaný v telefonech a tabletech, aby detekovaly a měřily magnetická pole. Podívejte se, které mobilní aplikace pro iPhone a iPad se dají využít.
V tomto článku se zaměříme na aplikace dostupné pro uživatele operačních systémů iOS na iPhone a iPadOS na tabletech iPad. Umožní vám objevovat svět magnetů novým způsobem. A příště zase nahlédneme do světa Androidu.
Zjistěte, které aplikace stojí za vyzkoušení, k čemu slouží a jak je můžete využít v praxi.
Detektor kovů v mobilu? Ne moc funkční
V AppStore na vás, po zadání slova „magnet“ do vyhledávání, zřejmě vyskočí několik aplikací s názvem Detektor kovů. Příliš ale nefungují. Stejně jako jiné aplikace, i tyto mohou využívat jen dostupné snímače, které mobil obsahuje, tedy zejména magnetometr. A ten detekuje pouze magnetické pole, které vyzařují magnety, magnetické fólie, případně silně zmagnetizované kovy. Mobilní telefon nevysílá žádné speciální elektro-magnetické pole, jako to dělají třeba detektory kovů hledačů pokladů nebo pracovníků bezpečnostní kontroly na letišti.
Magnetometr v telefonu pouze pasivně měří existující magnetická pole, pocházející například od magnetů, anebo geomagnetické pole Země.
Podívejte se na vybrané aplikace. Některé fungují jen na iPhone, jiné jsou pro iPad, případně pro obě zařízení. Pár těch novějších můžete nainstalovat také na chytré hodinky Apple Watch (watchOS) i brýle Apple Vision (visionOS).
UPOZORNĚNÍ: Silná magnetická pole mohou rozhodit kalibraci interního kompasu iPhone i jiných elektronických zařízení. V takovém případě bude potřeba kompas znovu zkalibrovat.
A teď už pojďte zkusit pár aplikací pro práci s magnety:
1) KJ Pole ID
- autor: K&J Magnetics, Inc.
- cena: zdarma
Většina chytrých mobilů disponuje magnetometrickým senzorem, aby v něm mohl fungovat například kompas. Magnetometrický senzor se dobře hodí i k určení magnetických pólů magnetů. Aplikace KJ Pole ID pro zjišťování pólů magnetů na iOS patří k těm nejjednodušším, zároveň je dobře funkční a zdarma.
K čemu aplikaci KJ Pole ID využít, jsme podrobněji popsali v článku Jak určit póly magnetu? Snadno pomocí mobilu.
2) Magnetic Tool
Otestujte AC & DC solenoidové cívky
- autor: Danfoss A/S
- cena: zdarma
Aplikace Magnetic Tool pro testování cívek je součástí nové aplikace Ref Tools, základní mobilní aplikace pro klimatizační a chladicí techniky. Ověření správné funkce cívky solenoidového ventilu nebo detekce vadné cívky je důležitým krokem při opravách či instalacích. Apka vám umožní rychlé a snadné testování cívky solenoidového ventilu. Stačí otevřít aplikaci, přiložit iPhone k cívce elektromagnetu, kterou chcete otestovat, a sledovat, jestli se kolečko v aplikaci začne otáčet. Pokud se otáčí, elektromagnetický ventil je v pořádku.
Jestliže je solenoidový ventil v hůře dosažitelném prostoru, dá se nastavit zvuková i hmatová odezva po detekci magnetického pole. Tímto způsobem můžete zkontrolovat ventil i když nevidíte na displej, třeba s rukama nad hlavou.
Aplikace má jednoduchý a pokročilý režim. V jednoduchém režimu stačí aplikaci zapnout a hned testovat. Pokročilý režim umožňuje upravit prahové tolerance magnetometru ke snížení nebo odstranění rušení od jiných blízkých solenoidových ventilů.
Magnetic Tool rovněž měří přítomnost magnetického pole, podobně jako předchozí aplikace, jen má vizuálně odlišný výstup.
3) Magnetscape
- autor: TOON, LLC
- cena: 149 Kč
Placená aplikace Magnetscape také využívá v mobilu vestavěný magnetometr. Poskytuje ale přesnější údaje pro měření magnetického pole. Funguje ve třech režimech:
1) Režim Rozsah ukazuje velikost a směr magnetického pole v podobě barevného kruhu.
2) Režim Čas sleduje data z magnetického senzoru na grafu os Bx / By / Bz a složené hustoty magnetického toku Bcomp v trojrozměrném prostoru.
3) Režim FFT provádí frekvenční analýzu měnícího se magnetického pole. Horizontální osa zobrazuje frekvence v rozsahu 1–16 Hz (0,5 Hz), vertikální osa míru dB (poměr k výchozí standardní hodnotě 45 μT).
Podobně funguje kupříkladu i aplikace µMagnetometer za 49 Kč, jen není tak podrobná.
4) Tesla Bot
- autor: ND Apps
- cena: zdarma
Tesla Bot je „Geigerův počítač pro magnetická pole“. Aplikace Tesla Bot Přehrává syntetizovaná kliknutí ve stylu Geigerova počítače vzhledem k síle magnetického pole, měřeným vestavěným magnetometrem iPhone či jiných zařízení. Model syntézy je přesný, dobře se škáluje a poskytuje autentická kliknutí podobná Geigerovu počítači podle vzoru CDV-700.
Autoři uvádějí, že přibližný rozsah v jednotkách mikrotesla, který dokáže magnetometr snímat, je 30–2000 μT.
Aplikace Tesla Bot má několik provozních režimů, například detekci změn magnetického vektoru (delta uT), stupně kompasu s detekcí severu a volitelnou individuální vektorovou osu.
5) MagnetMeter
- autor: Peter Breitling
- cena: 49 Kč
Aplikace MagnetMeter zaujme vektorovou vizualizací. Za necelou padesátikorunu se dá využít ke zkoumání a měření směru a síly magnetického pole. Další funkcí je možnost pro hrubý odhad severojižní polohy na Zemi i bez použití GPS nebo jiné navigační sítě, a to pomocí měření místní magnetické deklinace Země. Aplikace má čtyři režimy zobrazení:
- Absolutní režim: Zobrazuje absolutní magnetické pole v jednotkách mikrotesla (μT) měřené magnetometrem přístroje.
- Režim Sever: Kompas detekuje geografický sever spolu s ukazatelem, který směřuje k magnetickému severu a zobrazuje tak rozdíl mezi magnetickým a geografickým severem.
- Režim Deklinace: Zobrazí dvě šipky, jež označují deklinaci magnetického pole Země: 0° na rovníku, narůstající deklinace na sever nebo naopak na jih.
- Relativní režim: Ukazuje relativní sílu (absolutní síla po odečtení kompenzačního vektoru) magnetického pole v μT.
Aplikace dále obsahuje pět režimů pro vizualizaci zrychlení, například podle os X-Rotace, Y-Rotace, Z-Rotace.
6) Radial Magnets
- autor: Radial Magnets
- cena: zdarma
Aplikace Radial Magnets prioritně slouží pro navrhování magnetů. Umožňuje navrhnout vlastní magnet po vložení typu a rozměrů, vypočítat jeho vlastnosti a získat cenovou nabídku (z USA) i dodací lhůtu. Umí také detekovat póly magnetů.
V Česku ji asi spíš využijete k výpočtu magnetické a přídržné síly magnetů.
Hledáte-li nějaké magnety pro svůj projekt, podívejte se sem. Pro větší série lze domluvit i výroba magnetů na míru.
7) MagiTact
Před pár lety existoval zajímavý projekt MagiTact, v němž vývojáři využívali magnetometr pro ovládání chytrého telefonu, například pro komponování hudby nebo i přenos dat. Podle dostupných informací však už projekt není dále ve vývoji. Přikládáme alespoň video ukázku.
V některém z dalších článků zase nahlédneme do světa Androidu a prozkoumáme, které aplikace se dají pro chytré telefony s Androidem využít.
Máte nějaký tip pro mobilní aplikaci, která se dá při práci s magnety využít? Napište nám na media@unimagnet.cz, vybrané tipy doplníme do článku.
Sledujte další magnetické zajímavosti a tipy pro využití magnetů v Magnetickém rádci.